Håndball er for alle – tenkte Ola, Birgit, Håvar, Merete og Ann-Karin. Og startet opp et eget lag for spillere med en funksjonshemming.
Det ble en suksess.
- Ja, vi startet med 4-5 spillere. Nå er vi 12-13, forteller Ola Eliassen.
Lærer på dagtid. Toppscorer i den lokale 3. divisjonen på fritiden. Og nå også håndballtrener en gang i uka.
Se liste for total idrettsstøtte i 2020
- Det er utrolig artig å holde på med dette. Ikke minst når vi har fått så mange spillere med oss, sier han.
Laget møtes i den nybygde Blesthallen på Bøstad. Og har spillere fra hele Vestvågøy.
Akkurat nå er det, som med det meste annet av idrett, korona-pause.
- Vi fikk holde på i høst. Men etter jul har det vært stopp. En stor del av spillerne våre er over 20 år. Men vi er klare til å starte opp igjen når vi etter hvert får lov, sier Ola. Vi fikk lov til å starte med trening i forrige uke, da vi har mulighet til å holde avstand på treningene, så nå er vi i gang.
Foreløpig er ikke utgiftssiden så stor. Men gjengen har planer klare.
Målet er Landsturneringen
- Ja, vi har snakket med Harstad Funkis om å møtes til kamp når det er mulig. Vi har også en mulig motstander i Kabelvåg. Men det aller største målet på sikt er jo å forsøke å få til en tur til Landsturneringen, forteller Eliassen.
Dermed er alle inntekter til laget svært velkomne. For å reise sørover med en stor gjeng med både spillere og støtteapparat er dyrt.
Vestvågøy ASVO
Hos Vestvågøy ASVO har man derfor valgt å rute sin idrettsstøtte rett til laget. Totalt dreier det seg om et årlig beløp på rundt 5.000,-
- For oss var dette noe vi virkelig kunne tenke oss å bruke pengene fra idrettsstrøm til å støtte, sier nestleder ved Vestvågøy ASVO, Erik-Magnus Samland.
Vekstbedriften har som formål å skaffe varig tilrettelagt arbeid til mennesker som av ulike årsaker er ute av det ordinære arbeidslivet.
At dugnadsinnsatsen som gjøres hos Blest fortjener støtte er han ikke i tvil om.
- Dette er et tilbud som betyr utrolig mye for en gjeng idrettsutøvere som sjelden får den oppmerksomheten de fortjener, sier han.
Normalt går Idrettsstrøm rett i klubbkassa. I dette tilfellet øremerkes pengene til et spesielt lag.
- Det er ikke noe problem, så lenge det er avklart med klubben. Er det for eksempel en bedrift som ønsker å støtte et lag direkte, og det er greit for klubben, er det bare å ta kontakt. Da regner vi ut det nøyaktige beløpet, og sørger for at det overføres til rett konto, sier konseptsjef i Polar Kraft Morten Stormo.
Ta gjerne kontakt for mer informasjon om Idrettsstrøm:
Morten Stormo
Tlf 476 64 555
morten.stormo@polarkraft.no
Finn-Magne Simonsen kåret til årets ildsjel